Sarajevski Muzej farmacije na kulturnoj ruti Vijeća Evrope

Prilog Federalne TV

Slika
Muzej farmacije svjedočanstvo je bogate historije, kulture i značaja ove oblasti u naslijeđu naše države. Radi se o jedinstvenoj kulturnoj ustanovi koja ne samo da će očarati ljubitelje historije već i obrazovati i inspirirati buduće generacije, naročito one koji razmišljaju i sami postati dio ove struke.

EUROPSKA RUTA HISTORIJSKIH APOTEKA I LJEKOVITIH VRTOVA

Dodijeljen certifikat Kulturne rute Vijeća Europe

Slika

Europska ruta historijskih apoteka i ljekovitih vrtova dobila prestižnu certifikaciju Kulturne rute Vijeća Europe. Ovo priznanje dodijeljeno je u skladu s kriterijima certifikacije utvrđenim u Rezoluciji CM/Res (2023)2 Odbora ministara Vijeća Europe.

Odluka je potvrđena od Stručnog odbora proširenog djelomičnog sporazuma o kulturnim rutama (EPA) putem pisanog postupka 27. lipnja 2024.

Slijedom odluke Stručnog odbora i u skladu s Pravilnikom, službena dodjela certifikacije održat će se tokom svečane dodjele nagrada koju organizuje Sekretarijat EPA, koja će se održati u Visegrádu i Budimpešti, Mađarska, u sklopu 13. Godišnjeg savjetodavnog foruma o kulturnim rutama Vijeća Europe, od 25. do 27. septembra 2024.

Europska ruta historijskih apoteka i ljekovitih vrtova jedinstvena je ruta koja povezuje značajna mjesta poput samostanskih apoteka, starih bolničkih i laičkih apoteka, historijskih biblioteka te botaničkih i ljekovitih vrtova. Na tim mjestima, prijenos znanja i tradicionalnih praksi povezanih s terapijskom, higijenskom, kozmetičkom, ritualnom, umjetničkom i kulinarskom upotrebom ljekovitog bilja poticao je interkulturalni i interreligijski dijalog tijekom stoljećima. To je živo prirodno i kulturno naslijeđe koje slavi zajedničke europske korijene i promoviše interkulturalni dijalog, kulturni identitet, društvenu koheziju i održivi ljudski razvoj.

Trenutno, Ruta historijskih apoteka i ljekovitih vrtova predstavljena je u jedanaest europskih zemalja (Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Francuska, Italija, Litva, Mađarska, Portugal, Rumunijaa, Španija i Švicarska) i, putem međunarodnog upravljanja, djeluje uglavnom u sljedećim područjima: promocijae istraživačkih i razvojnih projekata za zaštitu, muzealizaciju i širenje ovog hiljadugodišnjeg naslijeđa koje predstavlja neiscrpan izvor historije sjećanja i interkulturalnog i intergeneracijskog dijaloga, promociju kulturnih i obrazovnih razmjena za mlade Europljane, koristeći programe poput Erasmus+, dokumentiranje i širenje savremenih kulturnih i umjetničkih praksi koje čuvaju i perpetuiraju ovo bogato i staro naslijeđe, razvoj modela kulturnog, održivog, znanstvenog i kulturnog turizma koji se zalaže za inkluziju i univerzalnu pristupačnost i primjenu svega toga u promocijiu održivog ljudskog razvoja.

Certifikacija kao Kulturna ruta Vijeća Europe potvrđuje važnost ovog projekta u europskom kulturnom pejzažu i istovremeno je rezultat izvrsnog rada i saradnje partnera međunarodne mreže Aromas Itinerarium Salutis (AIS).

Certifikacija kulturne rute "Historijske apoteke i zdravstveni vrtovi"

22.05.2024
U Luksemburgu je održana posljednja sesija prezentacije aplikacije certificiranja Kutlrne rute Vijeća Europe "Historijske apoteke i zdravstveni vrtovi" po aplikaciji organizacije AIS čiji je Mzej farmacije punopravni član.
Konačna odluka se očekuje u narednim sedmicama o čemu ćemo obavijestiti javnost.

BOSNALIJEK PARTNER MUZEJA

Bosnalijek postao partner Muzeja farmacije

Slika
Kao najstarija i vodeća farmaceutska kompanija, Bosnalijek je postao partner Muzeja farmacije.
Ponosni smo što je ideja prepoznata i što ćemo u narednim godinama zajedno raditi na otkrivanju i istraživanju historije farmacije Bosne i Hercegovine.

DOPRINESI POSTAVCI

Želite postati dio Muzeja

21.11.2022 20:30
Slika
Doprinesite obogaćivanju fundusa Muzeja farmacije! Ako smatraš da posjeduješ neke vrijedne predmete (recepte, dokumente, knjige, fotogafije, stojnice i sl.) iz historije farmacije BiH, kontaktirajte nas.

OSNOVAN MUZEJ FARMACIJE

Prvi muzej farmacije i zdravstva u Bosni i Hercegovini

01.07.2022 15:27
Slika
Dugogodišnje interesovanje za historiju farmacije na protorima Bosne i Hercegovine, kao i nedostatak kulture sjećanja i strukturiranog pristupa ovoj materijij, ponukao nas je da pokrenemo projekat osnivanja Muzeja farmacije. Uskoro otvaramo vrata Muzeja!

KULTURNA RUTA VIJEĆA EUROPE

Historijske apoteke i ljekoviti vrtovi

Muzej farmacije član ISHP

21.05.2024 23:42
Slika
PUNOPRAVNI ČLAN OD MARTA 2024.

Muzej farmacije član AIS

Europska ruta historijskih apoteka i ljekovitih vrtova

16.07.2023
Slika
Muzej farmacije primljen u članstvo organizacije Aromas Itinerarium Salutis (AIS).

Kroz platformu uz ustanove iz Španije, Portugala, Italije, Hrvatske i Ruminije, Bosna i Hercegovina će preko našeg Muzeja raditi na očuvanja i promociji materijalne i nematerijalne europske baštine vezane uz historiju farmacije kroz realizaciju i upravljanje Europskom rutom povijesnih ljekarni i ljekovitih vrtova

PARTNER

MUZEJA FARMACIJE